ŻYJ JEZUSEM
ŻYJ EWANGELIĄ
KOŚCIÓŁ
WZGÓRZE BRUNONA
Parafie św. Brunona i św. Kazimierza
Uroczystości milenijne 2010

spiew

 

BETANIA

 

Zespół młodzieżowy "Betania" podejmuje oprawę muzyczna niedzielnej Mszy świętej o godzinie 9.30. 

Osoby, które chciałby śpiewając w zespole rozwijać sie wokalnie i grając na instrumentach muzycznych na chwałę Pana zapraszamy na próby, które odbywają się w niedziele o 8.15 i czwartek o godz. 17.00 lub można bezpośrednio skontaktować sie z panem Andrzejem Gasiulem.

 

Betania to zespół młodzieżowy działający od 1997 r. przy sanktuarium św. Brunona w Giżycku. Jego opiekunem jest ks. Paweł Zaskowski. Nazwa zespołu nawiązuje do Ewangelii Św. Jana i historii Giżycka. Św. Jan w rozdziale 11 opisuje miejscowość Betanię, w której mieszkał Łazarz z siostrami Marią i Martą, zaś w Giżycku przed II wojną światową diakonise ewangelickie prowadziły szpital miejski "Betanię".

Już sama nazwa diakonise wskazuje na główny cel istnienia zespołu, niesienie dobrej nowiny i pomocy drugiemu człowiekowi.

Ja - jako kierownik - jestem szczególnie związany z zespołem, bo historia zespołu jest częścią historii mojego życia. Rozpocząłem grę w dwuosobowym składzie w kościele Św. Brunona za namową ks. Wiesława Śliwczyńskiego. Po jakimś czasie zespół zaczął się rozwijać. Zaangażowałem się całym sercem i każdą wolną chwilę do dziś poświęcam mojej pasji. To właśnie w muzyce odnajduję ukojenie, spokój i z niej czerpię radość życia. Ale trwanie w zespole to nie tylko muzyka. To także spotkania z ludźmi. Ktoś kiedyś powiedział, że Boży zegar chodzi punktualnie. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno na rozmowy, spotkania. Taką chwilą było spotkanie z ks. Romanem Szewczykiem. Był on dla mnie osobą, która ukształtowała mnie duchowo, dzięki której nauczyłem się dostrzegać dobro i miłość w drugim człowieku.
Historia ma to do siebie, że lubi się powtarzać. Po krótkiej przerwie za namową ks. Dariusza Drężka powróciłem do zespołu. Było to dla mnie nowe wyzwanie. Nowi, młodzi nieznani uczniowie szkół średnich, którzy chcieli śpiewać. I tak oto powstał zespół Betania. Pamiętam jeszcze jeden szczególny dla mnie dzień, kiedy ks. Zdzisław Mazur powierzył mi kierowanie zespołem.
Ksiądz Zdzisław Mazur stwarzał warunki, żeby zespół mógł się rozwijać i funkcjonować na wysokim poziomie. Dbał również o integrację młodzieży należącej do zespołu, troszczył się o formację duchową. Dla naszych potrzeb po przeróbce oddano do użytku część piwnicy pod plebanią. Tam teraz jest nasz drugi dom.

Dzisiaj jako kierownik zespołu mogę powiedzieć, że zespół wciąż odradza się na nowo, zmienia się skład zespołu. Przychodzi młodzież z różnych szkół, środowisk o zróżnicowanym poziomie umuzykalnienia. Pozostają w zespole ci, którzy poświęcają swój czas na mozolną pracę, ciągłe próby. Po kilku latach, wraz z wyjazdem na studia, odchodzą, by powrócić kiedy tylko nadarzy się okazja ... kolejna próba, msza czy występ. I to jest najwspanialsze i widać, że ludzie ci naprawdę pokochali ten fragment życia. Są również osoby, które pracują i pozostały w zespole profesjonalnie wypełniając swe zadania.
Najważniejsze jest to, że nie istniejemy sami dla siebie. Gramy na mszach młodzieżowych naszej parafii, co roku jesteśmy obecni w różnych szkołach na spotkaniach wigilijnych, w Domu Opieki Społecznej, w innych parafiach. Jesteśmy tam, gdzie czujemy się potrzebni.

Mieliśmy przyjemność wystąpić w Wyższym Seminarium Duchownym w Ełku, uczestniczymy w wielu koncertach, festiwalach i trudno zliczyć by wszystkie, ale wspomnę ostatnie zakończone sukcesem. W 2002 roku na VI Festiwalu Piosenki Religijnej "Salwator" w Węgorzewie na 35 zespołów z całej Polski Zespół "Betania" zajął I miejsce. W 2004 roku na V Ekumenicznym Przeglądzie Muzyki Religijnej w kategorii Zespołów Wokalno-Instrumentalnych zajęliśmy również I miejsce.

To dla nas ogromne sukcesy, ale najważniejsze, że zgodnie z przesłaniem zawartym w samej nazwie zespołu możemy w duchu tradycji chrześcijańskiej służyć Bogu i nieść dobrą nowinę ludziom.

Andrzej Gasiul

Porządek Mszy świętych

Porządek Mszy świętych (od 30 sierpnia 2020 r.)

W niedziele i święta:

 • 630
 • 800
 • 93o - z udziałem młodzieży
 • 1100 - suma
 • 1230 - z udziałem dzieci,
 • 1800

w dni powszednie:

 • 630
 • 1500 – w czwartki od niedzieli miłosierdzia do adwentu
 • 1800

w święta tzw. nienakazane:

 • 630
 • 1000
 • 1800

Godziny otwarcia kancelarii parafialnej

WTOREK  : 16.30 - 17.30

CZWARTEK : 16.30 - 17.30

SOBOTA : 08.30 - 09.30

 

W pilnych sprawach prosimy o kontakt telefoniczny:

 

505-103-581

(Ks.Paweł Zaskowski - wikariusz)

Kontakt

Parafia rzymsko-katolicka

św. Brunona

Biskupa i Męczennika

ul. Pionierska 14

11 - 500 Giżycko

Ksiądz Zbigniew Chmielewski

tel.: 531 533 685